Spadek to nie tylko prawo do majątku

spadekŚmierć bliskiej osoby niesie za sobą pewne konsekwencje prawne. Członkowie rodziny stają się wówczas spadkobiercami pozostawionego przez zmarłego dorobku. Dziedziczą mieszkanie, dom, samochód, działkę budowlaną lub inne przedmioty czy konkretne sumy pieniędzy. Należy jednak pamiętać, że spadek to nie tylko prawa, ale też i obowiązki.

Często dziedziczenie czegoś kojarzy się z pewnego rodzaju wzbogaceniem, przejmowaniem po zmarłym wartościowych przedmiotów. Nie zawsze jednak spadek po dziadkach czy rodzicach oznacza przejmowanie ich dorobku życiowego. Czasem na potomnych spada ciężar spłaty zaległych po zmarłym długów.

Dziedziczenie długów

Odpowiedzialność za długi spadkowe to jeden z elementów spuścizny. Wierzyciele zmarłego mają pełne prawo ubiegania się o zwrot zaciągniętych u nich funduszy. Czy zatem można zrzec się spadku chcąc uniknąć spłacania za zmarłego długów? Okazuje się, że nie jest to takie proste rozwiązanie. W takim przypadku obowiązek ten przechodzi na zstępnych, czyli dzieci bądź wnuki. Sposobem na ograniczenie odpowiedzialności do wysokości spuścizny jest przyjęcie jej z dobrodziejstwem inwentarza.

Nie jest komfortową sytuacją, kiedy dziedziczymy spadek i jednocześnie stajemy się dłużnikami wobec wierzycieli spadkodawcy. Warto w takich przypadkach zasięgnąć porad prawnych i skorzystać z pomocy ekspertów.

Podatek od nabytego majątku

Przejęcie majątku niesie za sobą również obowiązki podatkowe. Wszelkie darowizny i dziedziczenie jest opodatkowane, a ich wysokość reguluje ustawa. Są jednak wyjątki i prawo przewiduje zwolnienie z tego obowiązku wyłącznie najbliższych członków rodziny tj. małżonek, dzieci, wnuki, rodzice czy dziadkowie.

Tekst autorstwa https://wroclawska-kancelaria.pl